Czym się kierować wybierając kolektor słoneczny?
Kolektory słoneczne to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną w energię cieplną przeznaczoną przede wszystkim do ogrzewania wody. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, gdyż pozwala znacząco ograniczyć wydatki eksploatacyjne w gospodarstwach domowych. Efektywność ich działania zależy od kilku czynników, w tym m.in. doboru stanowiska umożliwiającego możliwie jak największą ekspozycję na słońce. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, czym kierować się wybierając kolektor słoneczny.
Wydajność kolektorów słonecznych. Najważniejsze parametry
Przy wyborze kolektorów słonecznych w pierwszej kolejności należy dobrze zastanowić się, ile energii w ciągu roku muszą wyprodukować kolektory słoneczne (kWh/m2 rok), aby pokryć zapotrzebowanie budynku. To z kolei przełoży się na to, ile zaoszczędzisz na kosztach paliwa podstawowego źródła ciepła. W tym przypadku inwestorzy muszą zwrócić uwagę na fakt, że wielu producentów w deklarowanej wydajności kolektorów podaje maksymalne szacowane uzyski energii. Aby je osiągnąć, muszą być spełnione wszystkie wymagane warunki, m.in. czynniki meteorologiczne, co nie zawsze jest możliwe.
Trzeba też zwrócić uwagę na powierzchnię kolektora. Najważniejsza jest powierzchnia czynna, a nie tylko wymiary zewnętrzne kolektora. Jej wielkość musi umożliwiać generowanie możliwie jak najwięcej energii cieplnej, a jednocześnie przeciwdziałać negatywnym skutkom przegrzewania się instalacji. Z jednej strony zbyt mała powierzchnia kolektorów, a więc niedowymiarowana instalacja, nie pokryje zapotrzebowania na ciepło, a więc nie przyniesie oczekiwanych oszczędności, z drugiej strony zbyt duża doprowadzi do nadwyżek ciepła, które nie zostaną wykorzystane.
Do innych istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru kolektorów słonecznych, zaliczamy m.in. sposób podłączenia, wagę kolektorów, rodzaj zastosowanej pompy obiegu solarnego, sterowanie, a także gwarancję na sprawność instalacji.
Oczywiście trafne określenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz określenia wszystkich parametrów kolektorów słonecznych nie jest łatwe, dlatego też nasza firma zapewnia fachową pomoc w tym zakresie.
Kolektory płaskie czy próżniowe?
Trzeba będzie również zdecydować się na konkretny rodzaj kolektorów — płaskie lub próżniowe. To z kolej w dużej mierze zależy od tego, do czego będzie wykorzystywane urządzenie i przez ile miesięcy w roku. Często można usłyszeć, że kolektory próżniowe są lepsze od płaskich, co nie do końca jest zgodne z prawdą. W obu przypadkach można spodziewać się dobrych rezultatów, jeśli tylko zostaną one dobrane w prawidłowy sposób. Przewaga kolektorów próżniowych wynika przede wszystkim z tego, że generują one mniejsze wzrosty strat ciepła wraz ze wzrostem różnicy temperatur otoczenia. W określonych warunkach mogą one zapewniać więcej energii niż kolektory płaskie. Są więc rekomendowane przede wszystkim tam, gdzie docelowo stosowane będą do ogrzewania wody użytkowej przez cały rok, a przy okazji wspomogą nieco centralne ogrzewanie. W porównaniu do kolektorów płaskich poradzą sobie one lepiej w sezonie jesienno-zimowy, a więc wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe.
Trzeba jednak pamiętać, że kolektory płaskie też mogą okazać się rozsądną opcją. Są polecane przede wszystkim tam, gdzie instalacja ma służyć jedynie do ogrzewania wody użytkowej. Gwarantują wysoką skuteczność zwłaszcza latem, gdzie ich praca może być nawet efektywniejsza niż kolektorów próżniowych. Jest to bardzo najlepsze rozwiązanie w przypadku domków letniskowych czy basenów.